Blokada alkoholowa, nie jest niczym innym jak urządzeniem montowanym w samochodach osobowych jak i dostawczych. Zadaniem takiej blokady jest unieruchomienie silnika, gdy kierowca jest w stanie nietrzeźwości. Stosowany jest na własne potrzeby, montowany jest także w firmach z dużą flotą pojazdów, by uniknąć nie potrzebnych sytuacji. Nawet za zgodą sądu, wyrok zakazu prowadzenia pojazdów, może być zastąpiony łagodniejszą formą kary dla kierowcy w postaci zainstalowania takiej blokady w pojeździe.

Co grozi za jazdę po pijanemu w 2022 roku?

Sejm przegłosował ostateczny kształt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która podwyższa kary za wykroczenia na drogach. Znajdziemy w niej między innymi wyostrzone kary dla nietrzeźwych kierowców.

Nie mniej niż 1 tys. zł mandatu:

  • za prowadzenie pojazdu nie mechanicznego np. roweru w stanie po spożyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi lub 0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza);
  • za nieprawidłowe wyprzedzanie samochodem;
  • za jazdę pojazdem bez uprawnień do kierowania.

Nie mniej niż 2,5 tys. zł mandatu:

  • za prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu wodnym i lądowym po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka (między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi lub 0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

Nie mniej niż 3 tys. zł mandatu:

  • niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu przez osobę znajdującą się po użyciu alkoholu (lub podobnie działającego środka) w warunkach recydywy.

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Blokada alkoholowa przypomina zwykły alkomat, który posiada ustnik wraz z wyświetlaczem. Jego sensory współpracują z układem zapłonowym auta, jeśli urządzenie wykryje promile w wydychanym powietrzu przez kierowcę oczywiście zablokuje możliwość uruchomienia silnika. Urządzenie te posiada także sporo zabezpieczeń przed oszustami, którzy próbują podrobić ludzki oddech. Nie możliwe także jest odpalenie samochodu przy próbie demontowania takiej blokady. Wiele z tych urządzeń posiada pamięć, która potrafi zapisać kilkaset tysięcy pomiarów do których oczywiście mamy dostęp po przez podłączenia do komputera. Niektóre z blokad posiadają funkcje ponownego pomiaru trzeźwości podczas jazdy, by mieć pewność czy aby na pewno kierowca w trakcie jazdy nie spożywał alkoholu.

Czy montować blokadę alkoholową w samochodzie?

Reasumując, to blokady alkoholowe w Polsce na chwilę obecną nie są powszechnie stosowane. Natomiast we Francji można zauważyć pozytywne skutki montowania tego typu urządzeń. W krajach skandynawskich blokady alkoholowe stanowią obowiązkowe wyposażenie aut, którymi przewozimy dzieci i niebezpieczne materiały. Jeśli rozważasz instalację takiej blokady w swoim samochodzie, to na pewno nie jest to zły pomysł. Koszty takiej blokady to wydatek kilku tysięcy, do tego dochodzą koszty kalibracji i koszty montażu. Musimy zatem przygotować się na niemały wydatek.