W każdym samochodzie po upływie określonego czasu i przebiegu kilometrów wymaga wymiany filtrów, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę auta.
Producenci pojazdów ściśle określają jak często należy wymieniać filtry w samochodach, ponieważ ich sprawność ma duży wpływ na żywotność samochodu.
Odnośnie czasu, co jaki przedział powinno się to robić krąży wiele mitów. My w tym artykule postaramy się rozwiać te sprawy i przedstawimy kiedy wymienić filtr oleju, filtr powietrza i filtr kabinowy.

Kiedy wymienić filtr oleju?

Filtr oleju wymieniamy przede wszystkim wraz z wymianą oleju silnikowego. Zalecane jest by wykonywać ten zabieg co 10-20 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Nie trzeba chyba pisać, że zaniedbanie tej czynności wiąże się z dostaniem zanieczyszczeń do silnika, co ma negatywny wpływ na jego żywotność i pracę. Filtr oleju powinien być systematycznie wymieniamy by mógł w 100% wyłapywać zanieczyszczenia.

Kiedy wymienić filtr powietrza?

Filtr powietrza zaś powinno wymieniać się w przedziale 15-30 tysięcy kilometrów. Jest on równie ważnym elementem układu silnika, ponieważ wyłapuje z powietrza zanieczyszczenia, które nie powinny znaleźć się w silniku. Zaniedbanie tego filtra może powodować słabe osiągi silnika, a w najgorszym wypadku zanieczyszczenie komory spalania.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

Teraz nasze zdrowie, za które odpowiedzialny jest filtr kabinowy zwany także pyłkowym. Jego wymianą powinniśmy się zainteresować co 15-20 tysięcy kilometrów. Osoby z uczuleniem lub astmatycy powinny wymienić filtr po sezonie zimowym. Jeśli zapomnimy o jego wymianie, to musimy pamiętać, że w tym przypadku szkodzimy tylko i wyłącznie sobie i pasażerom, a nie silnikowi. Po sezonie zimowym z uwagi na dużą wilgoć musimy mieć na względzie że w tymże filtrze gromadzą się bakterie i grzyby, co może przełożyć się także na przykry zapach w naszym samochodzie.

Sumując, musimy pamiętać o systematycznej wymianie wszystkich filtrów z uwagi na kondycje samochodu a także na nasze zdrowie. Jeśli nie rozwialiśmy wszystkich zapytań i wątpliwości to zapraszamy do kontaktu z nami. Na miejscu w naszym salonie na pewno doradzimy i pomożemy.