Klimatyzacja latem w samochodzie to teraz praktycznie standard, włączamy ją od razu jak tylko znajdziemy się w aucie. Rzadko kto, w upalne i parne dni, decyduje się nie włączać jej wcale. Jak się okazuje, to nie zawsze dobry pomysł – z kilku powodów, o których powinien pamiętać każdy z nas, a zwłaszcza rodzice małych dzieci. Nadmiar tego klimatyzacja pomaga nam także zimową porą, ale to w dalszej części bloga.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Nie zaleca się włączania klimatyzacji od razu po tym jak wsiądziemy do samochodu. Temperatura w środku auta  potrafi dochodzić nawet do 60 stopni Celsjusza, co nie jest bez znaczenia dla działania klimatyzacji. Włączenie klimatyzacji w tak rozgrzanym wnętrzu auta może pogorszyć samopoczucie kierowcy i pasażerów. Wpływa to również negatywnie na samopoczucie dzieci, wywołuje często rozdrażnienie u takich pasażerów i w efekcie płacz.

W takiej sytuacji we wnętrzu rozgrzanego samochodu gromadzi się benzen, to reakcja chemiczna, która zachodzi podczas nagrzewania tapicerki. Nagłe zderzenie tego ciepłego powietrza z chłodnym wywołuje ból głowy, który jest przez Nas bagatelizowany. W instrukcji dokładnie można w zaleceniach odnaleźć, by w nagrzanym samochodzie pierw otworzyć szyby/drzwi na co najmniej dwie minuty, a dopiero w kolejnym kroku włączyć klimatyzację. Wywietrzenie w pierwszej kolejności wnętrza pojazdu pozwala wymienić gorące powietrze na chłodniejsze. Warto także przypomnieć wszystkim rodzicom, by nie sadzać dziecka od razu w nagrzany fotelik 😊

Jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą?

Chyba każdy kierowca miał problem jesienią czy zimą z parującymi szybami. Te zjawisko bardzo zakłóca komfort jazdy, ogranicza kierowcy widoczność i tym samym jest niebezpieczne podczas podróży. Wielu kierowców korzysta z gąbki czy ściereczki nawet w trakcie prowadzenia pojazdu, by pozbyć się pary na przedniej szybie, co skutkuje ryzykiem utraty panowania nad pojazdem. Tutaj na pomoc przychodzi właśnie klimatyzacja w aucie, która zimą może posłużyć nam jako metoda podgrzewania szyby. Przy jednoczesnym włączeniu ogrzewania nie dochodzi do ocieplania powietrza, a jego osuszania. Dodatkowo umożliwia to utrzymanie odpowiedniej wilgotności podczas podróży samochodem.

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy dość obszernie i rzeczowo, jak używać klimatyzacji latem i zimą. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo i komfort podróży to najważniejsze elementy podróży dla kierowcy, zarówno jak i pasażerów.