Prostownik to swojego rodzaju „ładowarka” do akumulatorów. Jego zadaniem jest zmiana napięcia przemiennego na napięcie stałe. Służy oczywiście do naładowania, teraz już nawet do naprawy akumulatora w naszym samochodzie. Na rynku mamy do wyboru kilka rodzajów prostowników. W tym artykule postaramy się opisać każdy z nich by ułatwić wybór przy takim zakupie.

Prostowniki standardowe:

Tego rodzaju prostowniki są najprostszymi urządzeniami. Działają na zasadzie transformatora, który nie posiada w swojej konstrukcji skomplikowanej elektroniki. Są ogólnodostępne na rynku w niskiej cenie i przystosowane przede wszystkim do starszych modeli akumulatorów.

Prostowniki mikroprocesorowe (automatyczne):

Prostowniki mikroprocesorowe to bardzo zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Ich niezawodność jest bezpieczna w 100% nawet przy wahaniach napięcia sieci elektrycznej. Pozwala on na ładowania akumulatora w samochodzie bez konieczności rozłączania akumulatora od źródła napięcia. Zastosowane zabezpieczenia w tym prostowniku chronią go w pełni przed uszkodzeniem, czy zwarciem. Nawet przy niepoprawnym podłączeniu do akumulatora, prostownik nie ulegnie żadnemu przepaleniu. W wielu automatycznych prostownikach stosowane są także dodatkowe funkcje takie jak, regeneracja starego akumulatora podnosząca jego wydajność i żywotność.

Prostowniki trakcyjne:

Tego typu urządzenie jakim jest prostownik trakcyjny służy przede wszystkim do samochodów elektrycznych i akumulatorów do maszyn przemysłowych. Kierując się zakupem takiego prostownika, najlepiej zwrócić uwagę na przeznaczenie, bo istnieją dwa rodzaje:

– do akumulatorów żelowych

– do akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Prostowniki impulsowe:

Ten rodzaj prostownika cieszy się wysoką wydajnością pracy i jego sprawność sięga nawet do 90%. Na pewno dużym atutem jest odporność na spadki napięcie w sieci, które nie wpływają w żadnym stopniu na jego wydajność. Sprzęt ten jest wyposażony w układ elektroniczny, który zabezpiecza akumulator przed przeładowaniem.

Kupując dobry prostownik powinniśmy także zwrócić uwagę na napięcie zasilające, które powinno umożliwić wybór 12V lub 24V. Dodatkowym atutem będzie także, jeśli taki prostownik będzie posiadał wentylator, woltomierz-amperomierz, odsiarczanie akumulatora, ekran LCD i stabilizator napięcia-prądu. Taka wiedza powinna pomóc, teraz możemy udać się do sklepu i wybrać odpowiedni dla Nas prostownik.