Czy zmiana opon na zimowe to obowiązek?
Trzeba od razu powiedzieć, że polskie prawo nie nakazuje w żadnym miejscu w Polsce na zmianę opon. Każdy kierowca może jeździć na różnego rodzaju opon. Nie grozi temu żaden mandat, ani utrata dowodu rejestracyjnego.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę swoje bezpieczeństwo. Tym wyborem podejmujemy decyzje nie tylko o Swoim bezpieczeństwu ale także o bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego w tym pieszych.
Na jakie parametry należy zwracać uwagę w oponach zimowych?
Oznaczenie indeksu prędkości wyróżnione jest odpowiednią literą:
- J – 100 km/h
- K – 110 km/h
- L – 120 km/h
- M – 130 km/h
- N – 140 km/h
- P – 150 km/h
- Q – 160 km/h
- R – 170 km/h
- S – 180 km/h
- T – 190 km/h
- U – 200 km/h
- H – 210 km/h
- V – 240 km/h
- W – 270
- Y – 300 km/h
Kolejne parametry to:
- Indeks nośności – każdy producent ma swoje zalecenie.
- Opory toczenia – opisana literami A, B, C, D, E, F, G, gdzie A oznacza najlepsze opony zimowe.
- Droga hamowania – tutaj natomiast oznaczenie A symbolizuje najkrótszą drogę hamowania, natomiast F najdłuższą.
- Generowany hałas – informacja ta znajduje się z reguły na etykiecie i jest to przeważnie 72 dB, natomiast te najgłośniejsze mogą osiągać 76-78 dB.
Jaki najlepszy rozmiar opon zimowych dobrać?
Nic trudnego. Każdy producent ma określony odpowiedni rozmiar opony do każdego rodzaju i modelu samochodu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy aktualnie posiadamy odpowiedniego rozmiaru opony, możemy w szybki sposób znaleźć takową informacje na różnych forach internetowych. Oznaczenie takie może wyglądać następująco 205/45/R17. Pierwsza cyfra oznacza szerokość opony, druga jej profil i ostatni informuje o rozmiarze felgi.
Jeśli nie chcesz mieć tego problemu przy zakupie samochodu używanego, to dobrze trafiłeś. Zajmiemy się doborem odpowiednich opon przy zakupie w naszym salonie. Dobierzemy nie tylko odpowiednie ogumienie. Doradzimy w zakupie, zajmiemy się rejestracją i damy gwarancję na samochód 😊