W dzisiejszych czasach klimatyzacja w samochodzie jest już standardem w wyposażeniu każdego samochodu. Dbanie o czystość „klimy” w aucie jest bardzo ważne i wpływa zdecydowanie na komfort podróży zarówno kierowcy jak i pasażerów. Musimy zatem przygotować się do bezwzględnego obowiązku związanego z jej konserwacją. Zaniedbanie tej czynności niesie za sobą konsekwencje w postaci zagrożenia zdrowia. Nieczyszczony układ klimatyzacji jest odpowiedni dla rozwijania się w niej drobnoustrojów, pleśni czy też różnego rodzaju grzybów w samym parowniku. W tym blogu postaramy się opisać jak samemu możemy skutecznie odgrzybić klimatyzację w samochodzie.

Jakie są metody samodzielnego odgrzybiania klimatyzacji samochodowej?

  • Metoda piankowa

Jest to najtańsza metoda. Wystarczy kupić preparat grzybobójczy w sprayu z dowolnego sklepu internetowego czy stacjonarnego. Koszt ok. 50zł. Poniżej instrukcja krok po kroku jak się za to zabrać.

– elastyczny wężyk, który powinien być dostarczony do zestawu należy wprowadzić w nawiewy

– kolejno włączmy klimatyzację i ustawiamy na obieg wewnętrzny

– następnie skręcamy temperaturę na minimum i maksymalne obroty dmuchawy

– przed otwarciem preparatu w sprayu mocno nim wstrząsnąć kilka razy

– ostatnim etapem jest wpuszczanie preparatu przez ok. minutę do naszego układu nawiewowego

  • Metoda ultradźwiękowa

W tej metodzie musimy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt do odgrzybiania metodą ultradźwiękową. Sprzęt ten działa wyłącznie z dedykowanymi środkami fizyko-chemicznymi. Zabierając się do tej metody, wykonujemy kolejno kroki:

– uzupełniamy płyn w maszynie do poziomu max i przekręcamy obieg nawiewu na wewnętrzny

– ustawiamy dmuchawę na najniższą prędkość i minimalną temperaturę

– klimatyzacja musi być wyłączona, jeśli jest manualna. Jeśli jest automatyczna to ustawiamy funkcję „economy” z temperaturą minimalną

– sprzęt musimy ustawić po stronie pasażera koło deski rozdzielczej na podłodze, a rurkę ustawić w miejscu zasysania powietrza do układu wentylacyjnego

– opuszczamy samochód i włączamy sprzęt na 20min, kolejno ustawiamy obieg zewnętrzny i zostawiamy dmuchawę na 10min

– na sam koniec wietrzymy samochód przez około 30min przy otwartych drzwiach

  • Metoda ozonowania

To ostatnia metoda, w której musimy też zaopatrzyć się w sprzęt. Kupno sprzętu do ozonowania nie potrzebuje dodatkowego zaopatrywania się w żadne środki chemiczne. Kolejnym plusem jest wydajność tej metody, ponieważ sprzęt zabija i usuwa skutecznie bakterie, pleśni, kurzu i nieprzyjemne zapachy. Oto proces krok po kroku:

– sprzęt musi znaleźć się najlepiej na desce rozdzielczej w okolicy nawiewu

– włączamy silnik, nawiew na max temp i obieg wewnętrzny

– podłączamy sprzęt do zasilania i ustawiamy czas działania kolejno:

               – pojazd klasy B: 15min

               – vany i terenowe: 30min

               – minibusy: 60min

– włączamy sprzęt do ozonowania i zamykamy samochód

– po skończonym czasie pracy sprzętu wietrzymy samochód przez około 5min i wyłączamy silnik oraz klimatyzację

Jaką metodę wy wybierzecie wszystko zależy od waszego portfela, podejścia i przede wszystkim częstotliwości używania samochodu. Można też wybrać się do warsztatu jeśli nie czujecie się na siłach podjęcia tego tematu. Słowem przestrogi musicie także pamiętać, że zaniedbywanie tej czynności prowadzi do zanieczyszczenia a na samym końcu do uszkodzenia instalacji klimatyzacji. Jeśli macie jakieś pytania, z chęcią na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu z Nami i odwiedzenia naszego salonu samochodów używanych.