Parkowanie równoległe, prostopadłe czy skośne powinno być w małym palcu u każdego świeżego kierowcy. Jeśli nie praktykujemy tych manewrów często gdy przychodzi nam do zmierzenia się z tymi manewrami okazuje się iż sprawia nam to ogromną trudność. Objaśnimy krok po kroku sprawdzone sposoby parkowania samochodem, tak by parkować kulturalnie i z myślą o innych kierowcach.

Parkowanie równoległe

Na początku ustawiasz swój samochód równolegle i obok pojazdu, za którym zamierzasz zaparkować, około pół metra (50 cm). Kolejno:

 1. Włączamy prawy kierunkowskaz, wrzucamy bieg wsteczny i powoli cofamy,  na prostych kołach. Cofamy do momentu, aż nasze prawe lusterko będzie nie wcześniej, jak na połowie samochodu, za którym zamierzamy zaparkować, albo w prawym lusterku przestaniemy go widzieć.
 2. Następnie kręcimy kierownicą maksymalnie w prawo i wjeżdżamy w miejsce parkingowe. Cofamy do momentu, aż w prawym lusterku zaczyna nam się chować krawężnik.
 3. W tym momencie przyhamuj i kręcimy kierownicę maksymalnie w lewo. Istotne jest nie rozpędzać samochodu. Wykonujemy manewr cofania na maksymalnie skręconych kołach w lewo.
 4. Teraz dokładnie obserwujemy drogę za pojazdem w prawym lusterku, czekamy, aż nasz pojazd ustawi się równolegle do krawężnika oraz jednocześnie obserwujemy przez tylną szybę kontrolując w ten sposób odległość od pojazdu za nami.
 5. Dla pewności możemy skontrolować ułożenie samochodu podjazdem do przodu jeśli zostało nam miejsce. Wychodząc z pojazdu pamiętajmy o ustawieniu biegu na luz i zaciągnięciu hamulca ręcznego. 

To wszystko, manewr ten według tej instrukcji powinien być wykonany wzorowo. Parkowanie równoległe można wykonać także przodem, lecz skrętność pojazdu jest przy parkowaniu przodem bardzo ograniczona i musimy mieć sporo miejsca z przodu.

Parkowanie prostopadłe

Parkowanie tą metodą jest częste na parkingach przy marketach. Aby wykonać ten manewr w pierwszej fazie:

 1. Skręć kierownicę do oporu w momencie przekroczenia lusterkiem – prawym lub lewym, w zależności od strony parkowania – obrysu sąsiedniego auta.
 2. Kolejno odkręć, gdy pojazd zacznie się równo ustawiać ze stojącymi po bokach samochodami.
 3. Na końcu skoryguj ułożenie pojazdu tak, aby pomiędzy samochodami był odstęp umożliwiający otwarcie drzwi, z lewej jak i z prawej strony. Pamiętaj o innych kierowcach i wychodząc z samochodu uważaj by nie obrysować lakieru „sąsiadowi”.

Parkowanie skośne

Te parkowanie jest bardzo podobne do parkowania prostopadłego, zaczynamy  ten manewr od włączenia kierunkowskazu w kierunku jakim będziemy skręcać. Następnie:

 1. Dojeżdżamy do osi jezdni, ustawiamy się równolegle do niej, zwiększamy łuk, aby łatwiej było wjechać samochodem w miejsce parkingowe.
 2. Twoje ramię musi znaleźć się na wysokości pierwszej lampy samochodu, za którym parkujesz, skręcasz maksymalnie koła i powoli wjeżdżasz.
 3. W momencie, jak Twój samochód ustawi się równolegle do innych pojazdów dynamicznie prostujesz koła.
 4. Na końcu wjeżdżamy na prostych kołach do momentu, aż będziemy na wysokości prawego tylnego koła samochodu po lewej stronie, jak by go nie było to przedniego lewego koła samochodu po stronie prawej. Pamiętamy o tym aby miejsce po prawej i lewej stronie było na tyle szerokie, aby nie utrudniać sobie ani „sąsiadowi” wyjście z samochodu.

Tym sposobem przedstawiliśmy jak prawidłowo parkować. Każdy manewr musimy kończyć zaciągnięciem hamulcu ręcznego, no i przede wszystkim parkować na wyznaczonych miejscach i tym samym nie sprawiać problemu innym kierującym.