Nie tylko drożeją nowe i używane auta. Wzrost cen jest widoczny w każdej dziedzinie gospodarki, drożeją towary a przede wszystkim usługi. Można byłoby wymieniać bez końca, widzimy jak drożeje paliwo, prąd, gaz, materiały budowlane, mieszkania i nawet żywność. Po krótce wyjaśnimy co aktualnie dzieje się na rynku motoryzacji.

Dlaczego drożeją auta używane?

Jednym, największym czynnikiem jaki wywołał wzrost cen jest przede wszystkim pandemia COVID19, kolejnym czynnikiem na ten trend jest aktualnie wojna na Ukrainie. Rosja i Ukraina dostarczała zachodowi spore ilości surowców, które były wykorzystywane w produkcji pojazdów i nie tylko. Rynek aut nowych co prawda to zaledwie 13%, ale…chodzi tutaj o auta używane. Ściągane samochody do Polski to w ¼ import z Niemiec. Ograniczona produkcja samochodów nowych w Niemczech i innych krajach dotkniętych kryzysem, przekłada się po prostu na sprowadzanie samochodów używanych. „Niemiec nie kupi nowego auta, a zatem nie sprzeda do Polski używanego.”

Poniżej wykres średnich zmian cen samochodów używanych w przedziale ostatnich 2lat:

Dlaczego drożeją auta nowe?

Tutaj schemat jest podobny, jak z sytuacją aut używanych. Wywołany początkowo kryzys pandemią i kolejno sytuacją na Ukrainie. W Chinach, gdzie produkowana jest spora część komponentów elektrycznych do nowych samochodów jest hamowana przez pandemię. W kraju tym często powraca temat z COVID19, reakcje tam na wieść o kolejnych zakażeniach to drastyczne metody, a w tym zamykanie portów, fabryk i wysyłanie ludzi na przymusowe kwarantanny. Kolejną przyczyną na ponad roczne oczekiwanie w kolejce na nowy samochód to ciągły wzrost cen i brak surowców. Ludzie chcą kupować, ale w chwili obecnej na rynku są duże braki. W wielu fabrykach produkujących nowe samochody pracownicy są wysyłani na przymusowe urlopy, lub w najgorszym wypadku zwalniani.

Ukraina i zniesienie CŁA – jaki ma wpływ?

Decyzja jaką podjęły władze Ukrainy na zniesienie CŁA na co najmniej rok, która miała pomóc gospodarce państwa zaatakowanego przez Rosję, ma duży wpływ na sytuację w dziedzinie motoryzacji. Wpływa to znacznie na duże zainteresowanie mieszkańców Ukrainy na zakup samochodu w Polsce i przywiezienia go do kraju bez opłacania CŁA.
Jest to w aktualnej sytuacji zgodne z prawem. Samochody używane, które kiedyś czekały na klienta z Polski, teraz szybko zostają wykupywane przez naszych wschodnich sąsiadów. Dołączając do tego wszystkie te czynniki, czyli – brak samochodów używanych na rynku wtórnym, do tego ciągły wzrost cen „na wszystko”. Jeśli dealer zajmujący się sprzedażą aut używanych znajdzie jakiś pojazd, to dokładając do tego zniesienie CŁA w Ukrainie, kupno samochodu używanego w aktualnej formie staje się niezłym wyzwaniem i szczęściem 😊

Podsumowując to wszystko, to jeśli jesteśmy gotowi na zmianę/kupno używanego samochodu nie powinniśmy czekać z podjęciem decyzji. Odkładanie takiej decyzji w czasie na pewno dzisiaj się nie opłaca. Ceny ciągle szybują w górę, a nasi wschodni sąsiedzi są skłonni zakupić samochód nawet bez przyjazdu na oględziny. Zachęcamy do zakupu pojazdu w naszym salonie w raz z gwarancją. Jesteśmy do waszej dyspozycji.