Coraz więcej osób przekonuje się do skrzyni automatycznych. Skrzynia automatyczna jest wygodna, pozwala kierować jedną ręką, i daje odpocząć drugiej nodze.

Osoby które jeździły automatem nie chcą wracać do manuala. Ci którzy nie jeździli automatem, po prostu nie chcą automatu, bo boją się “nieznanego” (wyższe spalanie, droższy serwis, i wiele wiele innych powodów).

W tym artykule postaramy się obiektywnie odpowiedzieć na pytanie co najlepiej wybrać. W kilku punktach omówimy najważniejsze tematy z tym wyborem związane.

Koszty kupna i utrzymania

W przypadku automatycznej skrzyni biegów z reguły zapłacimy za samochód nawet kilka tysięcy więcej. Nie są to jednak ogromne różnice i jeśli mamy zapas gotówki, to możemy pokusić się o automat. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Trudno więc rozsądzić, która opcja jest lepsza.

Jeśli chodzi o koszty utrzymania to jak w każdym przypadku, tak i tutaj wszystko zależy od tego jak jest eksploatowany samochód. Ale nie da się ukryć, że serwisowanie automatycznej skrzyni biegów jest o wiele droższe niż skrzyni manualnej. Jest także powszechny mit, że automatyczne skrzynie psują się częściej jak manualne, tutaj jednak wiele zależy od sposobie użytkowania przez kierowcę.

Osiągi automatu a manuala

Jeszcze jakiś czas temu panowało przekonanie, że manualne skrzynie mają o wiele lepsze osiągi. Współcześnie nie ma to jednak przełożenia na rzeczywistość. Automaty radzą sobie równie dobrze, a w wielu sytuacjach nawet lepiej. Wiele pojazdów posiada na swoim pokładzie tyle systemów jazdy do wyboru, że jesteśmy w stanie dostosować przełożenia skrzyni biegów do każdych warunków i każdej zachcianki na trasie.

Komfort jazdy

Nie trzeba chyba się nawet rozwodzić… zdecydowanie wygrywa automatyczna skrzynia biegów. Wystarczy wyobrazić sobie jazdę przez zakorkowane miasto na manualnej skrzyni. Ciągłe hamowanie, wrzucanie „jedynki” i „dwójki” i tak w kółko… Po dłuższym czasie może to być naprawdę uciążliwe. W przypadku automatu jazda po mieście to prawdziwy balsam dla kierowcy. Natomiast, jeśli lubisz dynamiczną jazdę, albo masz sportowe zacięcie, zdecyduj się na ręczną skrzynię biegów. W takiej sytuacji poradzi sobie ona o wiele lepiej a system nie będzie mówił ci jak masz jeździć.

Czy automat więcej pali?

To najczęstszy temat dyskutowany przez kierowców. Zużycie paliwa przy automatycznej skrzyni biegów jest sporo większe. Należy jednak pamiętać, że w większość zależy to od stylu jazdy i pewnych przyzwyczajeń. W nowoczesnych automatach podstawę stanowi komputer, który optymalizuje obroty, aby pojazd był jak najbardziej oszczędny.

Podsumowując skrzynie manualne są tanie w zakupie i utrzymaniu, niezawodne i przede wszystkim nie można zapomnieć o tym że pozwalają nam wybrnąć z sytuacji awaryjnej przy rozładowanym akumulatorze. Natomiast skrzynie automatyczne zdobywają coraz większą popularność. Coraz więcej klientów nawet nie chce słyszeć o samochodzie ze skrzynią ręczną. Automat jest droższy w zakupie i serwisowaniu. Dokonując wyboru na pewno musimy dostosować się do naszych przyzwyczajeń i stylu jazdy.