Okres zimowy w Polsce zaczyna się na przełomie listopada-grudnia gdzie wulkanizacje są wtedy oblegane przez kierowców. Musimy pamiętać, by przygotować się odpowiednio do zimowej aury powinniśmy podejść do tematu szerzej. Nie wystarczy tylko wymiana opon na zimowe, przystosowanie samochodu do nowych warunków pogodowych pozwoli na pewno uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i kosztownych niespodzianek. W tym artykule przedstawimy w 7 punktach najcenniejsze porady zimowe.

1. Zmiana opon na zimowe

Oczywiście pierwszym etapem bezwzględnie powinna być wymiana opon na zimowe. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że zimowe ogumienie zapewnia lepszą przyczepność i kontrole pojazdem na zaśnieżonej nawierzchni. Lepsza przyczepność nie oznacza oczywiście takiego samego prowadzenia pojazdu jak latem. Na naszym innym blogu mamy opisane jakie opony zimowe najlepiej wybrać.  

2. Sprawdzenie stanu akumulatora

Istotne jest bardzo zweryfikowanie kondycji naszej baterii w samochodzie. Szczególnie w silnikach diesla, odgrywa on kluczową rolę przy rozruchu. Akumulatory są podatne na temperaturę i jego wydajność mocy spada przy mroźnych warunkach. Kiedy odczuwamy już problemy przy odpalaniu latem, możemy być pewni że w zimę bateria nie zakręci rozrusznikiem. Jeśli robimy krótkie trasy, powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć się w prostownik by wspomóc akumulator. Tutaj dowiemy się jaki prostownik nam potrzebny.

3. Wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy

Jeśli mamy jeszcze płyn letni do spryskiwaczy, a już pierwsze przymrozki za nami, to powinniśmy już wymienić płyn. Zamarznięty płyn w zbiorniku może nawet uszkodzić pompkę od spryskiwaczy, zatem nie ma co zwlekać z tym tematem.

4. Sprawdzić stan konserwacji podwozia

Dobrze wiemy, że na polskich drogach w okresie zimowym sypana jest na ulicę sól i piasek. Zadbajmy o to, aby wilgoć wraz z solą i kamieniami nie kaleczyły naszego podwozia i zabezpieczmy te elementy pod samochodem. Rdza w takich warunkach potrafi „rosnąć” jak grzyby po deszczu. W tym artykule dowiemy się jak zabezpieczyć nasze auto.

5. Dbaj o karoserie

W okresie zimowym, korzystając z myjni wybierajmy tak programy, które kończą się woskowaniem. Uchroni to lakier przed piaskiem i solą drogową.

6. Sprawdź stan wycieraczek

Zimową porą korzystanie z wycieraczek jest intensywne. Zatem jeśli już wycieraczki zostawiają smugi, to bezpieczniej będzie wymienić je na nowe. Widoczność na drodze w takich warunkach jest nieoceniona. Jak już mowa o wycieraczkach, to wycieraczki pod nogami też warto zmienić. Wchodząc do samochodu z oblepionymi butami od śniegu warto pamiętać, że wycieraczki gumowe lepiej zatrzymają wodę, którą bez problemu wyrzucimy z samochodu. Więcej o wycieraczkach w kolejnym blogu.

7. Niezbędne wyposażenie bagażnika w zimę:

  • Skrobaczka do szyby wraz z miotełką do zgarniania śniegu
  • Przewody rozruchowe (klemy)
  • Linka do holowania
  • Tradycyjnie i obowiązkowo koło zapasowe/zestaw naprawczy no i lewarek

Teraz możemy bezpiecznie i bez żadnych zmartwień korzystać z zimowej pory poruszając się naszym pojazdem.

Spokojnej zimy 😊